Seminarium samochodowe II
Czytanki dla mieszkańców i radnych

  • Seminarium samochodowe II

Seminarium samochodowe II. Dawne i obecne losy samochodu w mieście. Czytanki dla mieszkańców i radnych

Podobno gdy Jane Jacobs, nowojorska dziennikarka i aktywistka, wysłała Robertowi Mosesowi, urbaniście w dużej mierze odpowiedzialnemu za dzisiejsze problemy przestrzenne Nowego Jorku, swoją książkę „Życie i śmierć wielkich miast Ameryki” (1961), ten odesłał jej ją z dopiskiem: Zwracam książkę, którą mi przysłałaś. Pomijając fakt, że jest napisana bez namysłu, jest również paszkwilem… Spróbuj sprzedać ten szmelc komuś innemu. Z poważaniem, Robert Moses.

Dlaczego ciągle spieramy się o „miasto dla ludzi” nie dla samochodów albo bronimy prawa samochodów? I dlaczego ludzie spierali się o to już sześćdziesiąt lat temu? O co w tym wszystkim chodzi? O fakty? O ideologię?

Zajrzyjmy do historii i źródeł problemu, o którym co i rusz czytamy dziś na pierwszych stronach gazet i w sprawie którego regularnie głosujemy na radach miejskich. Porozmawiajmy o tym. Podczas drugiej części seminarium przyjrzymy się dzisiejszym działaniom i skutkom działań miast na całym świecie, które wyraźnie stawiają czoła wyzwaniom wynikającym z dotychczasowej historii relacji samochodów i przestrzeni miejskiej. Czy mają one sens?

A wszystko m.in. po to, żebyśmy pamiętali, rozmawiając o nowym placu Centralnym, że jego przysły kształt ma duży związek z dyskusją o roli samochodu w Warszawie i warszawskiej polityce mobilności.

Na seminariach rozmawiać będziemy wokół fragmentów tekstów – akapitów rozrzuconych na stole.

Do zobaczenia!

Marta Żakowska, redaktorka naczelna „Magazynu Miasta”, www.magazynmiasta.pl

Polecamy lekturę załączonych artykułów z Magazynu Miasta.

Teksty do pobrania:

103 lata miejskich rewolucji
Z samochodem w tle