Last Exit Alexanderplatz
Projekcja filmowa

• Last Exit Alexanderplatz
    Kadr z filmu „Last Exit Alexanderplatz”

W 1993 roku władze Berlina rozpisały konkurs na nowe zagospodarowanie przestrzenne Alexanderplatzu.

Od tego czasu toczy się dyskusja nad nieudaną próbą przekształcenia jednego z najważniejszych placów byłego Berlina Wschodniego w centrum finansowe, zabudowane wieżowcami na wzór Manhattanu. Dokument przybliża okres reunifikacji Niemiec oraz panującą ówcześnie bezwzględną myśl planistyczną. Pomimo kolejnych nieudanych prób transformacji w latach 90. Alexanderplatz okrzepł w krajobrazie miejskim. Wydaje się jednak, że pytanie o ostateczny kształt tej przestrzeni nadal pozostaje otwarte.

Czy pomiędzy historią placu Defilad i Alexanderplatzem można znaleźć analogie? Czy spełniają one swoje funkcje? Czym są dla mieszkańców? Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego Last Exit Alexanderplatz z komentarzem specjalistów.

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie Muzeum Warszawy lub za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumwarszawy.pl.

Informacje o filmie:
LAST EXIT ALEXANDERPLATZ, reż. Hans Christian Post, rok prod. 2015, 56 min.

Aleksandra Stępień-Dąbrowska

historyczka sztuki, zajmuje się powojenną architekturą Warszawy i badaniami nad przestrzenią miasta. Członkini stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim, zajmującego się chaosem wizualnym w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza w kontekście niekontrolowanego rozmieszczania komunikatów reklamowych